FAQ

Hvem er Ebsen Bikes?

Vi er en Sønderjysk virksomhed der startede i 1993 i Peter Ebsen's barndomsværelse i Vojens. Vi leverer cykler til forhandlere i hele landet, også i Sverige, Tyskland, England, Fæøerne og på Grønland.

Hvordan kan jeg købe en cykel som privat?

Vi sælger engros til udvalgte cykel forhandlere. Du kan bestille din cykel hos din lokale cykelforhandler eller send mail til info@ebsenbikes.dk og vi vil henvise til nærmeste forhandler.

Hvor er cyklerne produceret?

Ebsen Bikes modellerne er produceret i Europa, på fabrikker med grøn Energi Certifikat. Det betyder at cyklerne kvalitetskontrolleres ud fra EU's glædende standarder.

Hvad er "Slagfast Pulverlakering"?

Her hos Ebsen Bikes snakker vi hele tiden om slagfast pulverlakering - den er en lakering der er ekstrem hårdfør overfor ridser og skrammer. Denne lakering er en 5-facet proces, som går ud på at stellet først bliver grundligt afrenset (phosfateret). Stellet lakeres i miljøvenligt vandbaseret maling ved 180 grader, og skal derefter tørre. Denne proces gentages yderligere 2 gange. Mærkerne kan derefter monteres og til sidst bliver cyklerne lakeret med klar lak.

Leder du efter Remington Bikes?

Remington bikes er online på http://www.remingtonbikes.dk og også på Facebook  eller instagram

Kontakt Team Ebsen Bikes

Peter Stricker Ebsen

Founder & Owner

+45 2238 1344

peter@ebsenbikes.dk

Lone Enemark Ebsen

CMO

+45 4215 9689

lone@ebsenbikes.dk

Steffan Nielsen Hansen

Sales

+45 2056 8205

steffan@ebsenbikes.dk

Finn Andersen

Key Account Manager

+45 2237 3795

finn@ebsenbikes.dk

Keld Hansen

Hr. Ambassadør

+45 6015 9684

keld@ebsenbikes.dk

Mikkel Krüger Severinsen

Lager / Support

+45 7454 1819

mikkel@ebsenbikes.dk

Frederik Rasmussen

Lager

+45 7454 1819

frederik@ebsenbikes.dk 

Andreea Juganaru

Grafiker

+45 7454 1819

 andra@ebsenbikes.dk

Mona Jørgensen

Bogholderi

+45 7454 1819

mona@ebsenbikes.dk

Peter Hansen

E-bike Support

+45 2056 8203

cykelsmeden@hansen.mail.dk

Eller find os på sociale medierne

Industriparken 8
6500 Vojens
74 54 18 19
info@ebsenbikes.dk