Frequently Asked Questions

FAQ

Her findes Spørgsmål og Svar.

 

Tryk på de enkelte bokse for at læse.

 

Vi er en Sønderjysk virksomhed der startede i 1993 i Peter Ebsen's barndomsværelse i Vojens. Vi leverer til cykelforhandlere i hele landet, også i Sverige, Tyskland, England, Fæøerne og på Grønland.

Vi sælger engros til cykelforhandlere. Du kan spørge din nærmeste cykel butik om hjælp, hvis du ønsker at bestille en cykel, eller ring til os, så vi kan opsætte en bestilling i fælleskab med din nærmeste forhandler.

Ebsen Bikes´ cykler er fabrikeret i Europa, på fabrikker med grøn Energi certifikat. Det betyder at cyklerne bliver kvalitetskontrolleret ud fra EU's gældende standarder.

Ebsen Bikes benytter fabrikker som lakerer cyklerne med Slagfast Pulverlakering - det er en lakering der er ekstrem hårdfør overfor ridser og skrammer. 


Lakeringen er en 5-facet proces, som går ud på at stellet først bliver grundigt afrenset (phosfateret). Stellet lakeres i miljøvenlig vandbaseret maling ved 180 grader, og skal derefter tørre. Denne proces gentages yderligere 2 gange. 


Mærkerne kan derefter monteres og til sidst bliver cyklerne lakeret med klar lak.

Navdynamoen er en enkelt måde at oplyse din vej på, når du skal afsted på cyklen i mørket.  

 

Lyset har du med dig overalt, på alle tidspunkter af døgnet, og er fast monteret på cyklen. Det kræver ingen ting af dig. Ingen udskiftning af batterier og ingen lygter der kan glemmes.

Vi alle har det svært med at styre cyklen, når cykelkurven er fyldt med tunge ting og sager. En Stabilisator er en fjeder der hjælper til med at stabilisere styret, når der kommer ekstra vægt i kurven. Derved sikrer den dig en mere sikker cykeltur, når din kurv er fyldt.

Ebsen Bikes

Mød vores Team

Vi ønsker at gøre tingene på vores egen måde og bestræber os på at optimere vores værdikæde, så vi møder forbrugeren med et produkt der er så ærligt som muligt.

 

Peter Stricker Ebsen
Founder & Owner
+45 2238 1344
peter@ebsenbikes.dk

Lone Enemark Ebsen
CMO
+45 5127 1058
lone@ebsenbikes.dk

Steffan Hansen
Sales
+45 2056 8205
steffan@ebsenbikes.dk

Finn Andersen
Sales
+45 2237 3795
finn@ebsenbikes.dk

Keld Hansen
Sales
+45 6015 9684
keld@ebsenbikes.dk

Mikkel K. Severinsen
Lager/ Support
+45 4215 9689
mikkel@ebsenbikes.dk

Andreea Juganaru
Grafiker
+45 7454 1819
andra@ebsenbikes.dk

Peter Hansen
E-bike Support
+45 2056 8203
cykelsmeden@hansen.mail.dk

Mona Jørgensen
Bogholder
+45 7454 1819
mona@ebsenbikes.dk